Sepsáno k 28. 10. 2018, finalizováno 28. 10. 2022, určeno k vyhodnocení každého 28. října, zejména pak 28. 10. 2118.
Milí přátelé!
Sto let už se píše příběh naší republiky. Někdy malý, jindy velký, někdy smutný, jindy nadějný. Avšak pouhou polovinu z oněch sta let také příběh svobodný, skutečně demokratický. To je důležité poselství. Demokracie tu není sama od sebe a není to samozřejmost. Je to veliký civilizační výdobytek, který umožňuje lidem žít svobodně, o který se však musí neustále pečovat. Stojí na demokratických pilířích: moudrá vláda, spravedlivé soudy, jasné zákony; občanská společnost, nezávislá média, pracovité firmy; dobrá vůle, slova i skutky.
Tyto demokratické pilíře jsou však samy o sobě křehké jako špejle, pokud nejsou založeny v něčem hlubším a pevnějším: v demokratických hodnotách. Nejdůležitější z nich jsou tyto tři: Laskavost, Rozvaha a Odvaha. Teprve tyto hodnoty jsou pravým fundamentem demokracie, protože právě ony dělají demokrata z každého, v jehož nitru se bezpečně usídlí. Samotná Ústava nestačí. Bez těchto hodnot se jakákoliv demokratická instituce nakonec zhroutí. Demokracii totiž tvoří lidé – demokrati. Lékem na neduhy naší demokracie proto není nic jiného než znovunalezení vztahu k těmto kardinálním demokratickým hodnotám. Podívejme se na ně blíže.
1) LASKAVOST. Laskavost je nejoceňovanější lidskou vlastností. Laskaví lidé jsou vděční a spokojení. S laskavými lidmi je nám dobře. Laskavost čili lásky-plná vůle a jednání, je totiž lidskost sama. Je to péče a zájem o druhé i o přírodu, bytí nejen pro sebe, ale i pro druhé. Je to ona Masarykova humanita, o níž prohlásil: „Humanita je náš poslední cíl národní a historický, humanita je program český.“ Kdo miluje, došel jako člověk svého naplnění.
2) ROZVAHA. Rozvaha, to je schopnost vážit, hodnotit a usuzovat. Dobře se tázat a přemýšlet v souvislostech. Někdy jí říkáme také kritické myšlení. Rozvaha věří v sílu přesného a komplexního myšlení, jehož podstatou je náležité rozlišování mezi dobrým a zlým, pravdivým a nepravdivým. Rozvaha vychází z přesvědčení, že pravda existuje a že má smysl o ni usilovat, i když se nám ráda skrývá. Aby rozvaha pravdu nalezla, zdržuje se povrchních a překotných soudů. Řídí se heslem „Dvakrát měř, jednou řež.“ Rozvaha je jedinou skutečně účinnou obranou proti všem druhům manipulace a tzv. alternativních faktů, totiž lží. Je nezbytná pro orientaci a účinné jednání ve stále složitějším světě.
3) ODVAHA. Osobní odvaha čili hrdinství není absence strachu, nýbrž překonání tohoto strachu. Je to schopnost vykročit z vlastní komfortní zóny a překonat sebe sama. Odvaha je schopnost uvést myšlenky v čin. Je to schopnost riskovat, chybovat a být zranitelný. Zranitelnost totiž neznamená buď vítězství, nebo porážku; znamená chápat nutnost obojího; znamená zapojit se, jít s kůží na trh, jít do toho naplno. Odvaha, to je schopnost převzít odpovědnost. Za sebe i svět kolem sebe. Odvaha je opak lhostejnosti. Je to víra, že pro některé věci má smysl přinášet oběti nehledě na to, jak to dopadne.
Tyto tři kardinální hodnoty – laskavost, rozvaha a odvaha – jsou tím, na čem stojí demokracie. Aby však stavba pevně stála, musí být pohromadě vždycky všechny tři. Pokud nějaký z těchto pilířů chybí, trojnožka se hroutí a demokracie se nekoná. K čemu je totiž mít laskavou dobrou vůli i chápavou moudrost, co a jak vykonat, ale nemít odvahu to vykonat? Nebo k čemu je dobrá vůle spojená s odvahou k činu, pokud jí chybí zdravý rozum a poznání? Vždyť cesta do pekla bývá dlážděna nejlepšími úmysly. A konečně k čemu je chytrost, jíž nechybí smělost prosadit své plány, ovšem bez ohledu na druhé? K ničemu, a to jen v tom lepším případě.
A tak má-li v naší zemi skutečně hluboce zakořenit svoboda a demokracie, musí nejprve v nás samých zakořenit laskavost, rozvaha a odvaha. Tyto tři hodnoty neničí a nesvazují, nýbrž umožňují, naplňují a korunují naši lidskou svobodu a důstojnost. Přijměme je proto jako náš staronový osobní i národní program pro příští stovku. Říkejme mu třeba Hodnotové Česko.
Ten program je velmi jednoduchý: Netvařme se jak kysela, nestarejme se pouze o sebe, nevěřme lhářům a strašidlům, važme si pravdy a vzdělanosti a neváhejme pro tyto hodnoty zvednout zadek a přinášet osobní oběti.
Protože pravda sice vítězí, ale jen když si my dáme fušku. Protože smyslem demokracie je nakonec láska, neboť demokracie není nic jiného než snaha o uskutečnění svobodné společnosti láskyplných lidských vztahů. A protože pouze laskavostí vedená a odvážně prosazovaná rozvaha pravých demokratů může zvítězit nad lží, strachem a lhostejností. Pokud tu takových demokratů bude dost, bude naše demokracie zdravá a nezničitelná.
Ať žije laskavost, rozvaha i osobní odvaha! Ať žije Hodnotové Česko, Morava i Slezsko!
Líbí se Vám tento text? Stáhněte si ho v PDF a šiřte dál.
Jak tyto hodnoty aplikovat?
Pokud si program laskavosti, rozvahy a odvahy berete za svůj, stojí za to se zamyslet, jak tyto hodnoty uplatnit v každodenním životě, aby nezůstalo jen u vzletných slov. Jak převést tyto myšlenky v činy?
Tady jsou tři jednoduché nástroje.
1) Vždy, když se budete rozhodovat, co a jak uděláte, položte si tyto tři otázky:
Je to laskavé?
Je to rozvážné?
Je to odvážné?
Pokud si na všechny tři odpovíte ano, jste na dobré cestě. Pokud si na některou z nich odpovíte ne, alespoň víte, na čem zapracovat. Výhodou těchto tří otázek je jejich jednoduchost. Nevýhodou může být někdy nejasnost, jak si na ně odpovědět, respektive jak by měl vypadat konkrétní projev těchto vlastností v praxi.
2) Druhou možností, jak tyto hodnoty uvést do praxe, je položit si stejné otázky v následující variantě:
Jak by se v této situaci zachoval skutečně laskavý člověk?
Jak by se v této situaci zachoval skutečně rozvážný člověk?
Jak by se v této situaci zachoval skutečně odvážný člověk?
NEBO
Kdybych se nyní chtěl zachovat skutečně laskavě, tak…
Kdybych se nyní chtěl zachovat skutečně rozvážně, tak…
Kdybych se nyní chtěl zachovat skutečně odvážně, tak…
Tyto otázky jsou možná ještě názornější a využitelnější než tři předchozí. Cítíte, jaký účinek má vazba otázky na konkrétní situaci a zesílení žádoucí kvality slovem skutečně?
Otázky si navíc můžete spojit s nějakým vzorem laskavosti, rozvahy a odvahy, ať už půjde o konkrétního člověka či fiktivní postavu. Jak by se v této situaci zachovala Matka Tereza či Nicholas Winton? Jak by se zachoval Gandalf či Galadriel? Jak by se zachovala Zuzana Čaputová či Václav Havel?
Najděte si vlastní vzory těchto ctností a jednejte jako by jednali oni. Vy sami se tak budete stávat čím dál tím více laskavými, rozvážnými a odvážnými lidmi.
3) Postavte si na pracovní stůl či jiné viditelné místo trojnožku ze špejlí, aby Vám každý den připomínala nejen hodnotu laskavosti, rozvahy a odvahy, ale také že tyto tři hodnoty musí být vždy pohromadě, aby trojnožka stála a celá stavba se nezřítila k zemi.
Špejle můžete umístit i do veřejného prostoru: náměstí, památníky, sochy, školy, úřady…
A to zejména v období státních svátků, především každého 28. října.
Jednoduchý návod na vyrobení barevné trojnožky ze špejlí najdete na zde či ve foto formě zde.
Pamatujte, že demokracii dělají demokrati a stát dělají občané. Za budoucí podobu naší země nese odpovědnost nejen vláda, parlament či prezident, ale také každý občan, každý z nás.
Vezměte si z tohoto textu, co se Vám líbí a doplňte ho o vlastní postřehy, myšlenky a důrazy. Klíčové není lpět na konkrétních formulacích, ale žít z ducha těchto hodnot.
Za podnět k sepsání textu o třech hodnotách + za výraz Hodnotové Česko děkuji Petru Ludwigovi.
Za inspiraci symbolem tří špejlí a za myšlenku pilířů demokracie děkuji Jarku Veselákovi a Pro)(hnutí.
Za uvádění těchto tří hodnot v život děkuji všem občanům, kteří společně tvoří Milion chvilek pro demokracii.
Tento text vznikl u příležitosti 100. výročí republiky. Pokud si chcete přečíst, jak se k těmto hodnotám vztahuji já osobně, pokračujte sem.